Archív Turnaja Mladých Fyzikov

Podrobné informácie o TMF
 

Zážitky 2000

Do Budapešti sme zo Slovenska odchádzali s veľkými nádejami. Očakávali sme, že ak nám vo Viedni všetko šťastie pretieklo medzi prstami, teraz, s porovnateľne silným teamom a so skúsenosťami z boja o prvé priečky dokážeme urobiť viac.

Prvé vytriezvenia prišli už na začiatku. Prišli sme ako favoriti a poroty od nás čakali ďaleko viac ako pred rokom. Za prezentácie, ktoré by vtedy získali plné bodové hodnotenia sme dostávali len slabý priemer. Neviedli sme s jasným náskokom, ale dokázali sme sa držať tak, aby nám semifinále nemohlo ujsť.

Tak sa aj stalo, bolo to však posledné semifinále na medzinárodnom TMF na nejaký čas. Napriek tomu, že sa to ťažko hovorí, boli sme najlepší a mali sme vyhrať (zrejme podobné vyjadrenia až príliš pripomínajú rétoriku našich neúspešných futbalových a hokejových trénerov. Avšak, kto tam bol a videl vie, o čom hovorím).

Proti však boli niektorí porotcovia. Zvláštne doplnenie poroty o človeka, ktorý sa tesne predtým družne rozprával s vedúcim nemeckého družstva či nevhodné poznámky predsedu poroty na adresu našich súťažiacich mali jasný cieľ: postup Nemecka. Podarilo sa, avšak malo to aj jeden vedľajší produkt. Príliš veľa ľudí si vtedy uvedomilo, že semifinále dáva veľké možnosti manipulácie a bolo zrušené.

obr Asi by sme sa vracali z Budapešti veľmi sklamaní, keby to nebola Budapešť. Krásne mesto, kde vás môžu celý deň voziť autobusom na vyhliadkovej jazde a stále máte pocit, že ste ešte nič nevideli. Musím uznať, že hoci v odbornej príprave sa lokálni organizátori príliš nevyznamenali, za sprievodné podujatia dostávajú jednotku s hviezdičkou.

A ešte jednu pochvalu k tomu. Takto nejako vyzerala uvítacia recepcia pre vedúcich výprav. Vyzerá to fantasticky a podobne to aj chutilo. Horko v ústach trochu zostávalo len pri myšlienke na súťažiacich, ktorí zostali na internáte a pochutnávali si na strave zo školskej jedálne. Bohužiaľ, niektorí ľudia sa asi nikdy nezbavia zaužívaných zvykov, že najlepšie sa musia mať práve funkcionári. Inak to nebolo ani so záverečnou párty. Oddelene vedúci a súťažiaci, iné jedlá, iné nápoja, iná kvalita. obr

Martin Plesch, vedúci družstva